+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, jули 2019

четврток, 15 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во јули 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 0.7 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 7.0 %.

Во јули 2019 година, во споредба со јули 2018 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) изнесува 100.8, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 99.3.

Во делот аутпут, во јули 2019 година, во споредба со јули 2018 година, индексот на цените на растителното производство изнесува 110.3, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 101.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика