+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, ноември 2017 година

петок, 15 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во ноември 2017
година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 2.6%, а кај аутпутот се
бележи зголемување од 2.4%.


Во ноември 2017 година, во споредба со ноември 2016 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно
потрошени средства во земјоделството) изнесува 102.8, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за
инвестиции во земјоделството) изнесува 98.5.


Во делот аутпут, во ноември 2017 година, во споредба со ноември 2016 година, индексот на цените на
растителното производство изнесува 103.1, а индексот на цените на добиточното производство изнесува
100.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика