+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, јуни 2020 година

вторник, 14 јули 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во јуни 2020 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 6.5 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 10.0 %.

Во јуни 2020 година, во споредба со јуни 2019 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) изнесува 93.1, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 100.1.

Во делот аутпут, во јуни 2020 година, во споредба со јуни 2019 година, индексот на цените на растителното производство изнесува 115.2, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 99.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика