+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, ноември 2017

четврток, 28 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно ниво, а повисоки за 1.6% на
годишно ниво.


Во ноември 2017, во споредба со октомври 2017, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 1.1% и Капитални производи за 0.2%.


Во ноември 2017, во споредба со ноември 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 5.7%,
Капитални производи за 3.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика