+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2012/2013 година (прв циклус на студии)

вторник, 23 јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во
Република Македонија, во академската 2012/2013 година се запишани вкупно 56 906 студенти.
Бројот на запишани студенти - жени изнесува 31 005 или 54.5%.
Најголем број на студенти или 86.8% се запишани на државните високообразовни установи, 12.7% се запишани
на приватните високообразовни установи, додека 0.5% се запишани на верските факултети.
Во прва година на студии, во академската 2012/2013 година се запишани 17 213 студенти или 30.3% (тука се
опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика