+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, декември 2019 година

понеделник, 10 февруари 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 1.8 % на месечно ниво, а се повисоки за 1.5 % на годишно ниво. Во декември 2019, во споредба со ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.1 %, во секторот Преработувачка индустрија за 1.5 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1.3 %. Во декември 2019, во споредба со декември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 6.3 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.2 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 2.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика