+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јули 2019 година

вторник, 10 септември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки за 0.4 % на месечно ниво, а за 2.3 % на годишно ниво.

Во јули 2019, во споредба со јуни 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 2.3 %, во секторот Преработувачка индустрија за 0.2 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.1 %.

Во јули 2019, во споредба со јули 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 9.0 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.5 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 3.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика