+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јуни 2019

петок, 09 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.4 % на месечно ниво, а се повисоки за 1.4 % на годишно ниво.

Во јуни 2019, во споредба со мај 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4.8 %, а во секторот Преработувачка индустрија и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.1 %.

Во јуни 2019, во споредба со јуни 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 11.0 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1.5 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 2.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика