+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, јуни 2020 година

понеделник, 10 август 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 0.3 % на месечно ниво, а се повисоки за 0.1 % на годишно ниво.

Во јуни 2020, во споредба со мај 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.7 %, а во секторот Преработувачка индустрија се пониски за 0.3 %.

Во јуни 2020, во споредба со јуни 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 19.2 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 1.8 %.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика