+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Слободни работни места, трето тримесечје 2017 година

петок, 01 декември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2017 година, стапката на
слободни работни места изнесува 1.52%.


Највисока стапка на слободни работни места има секторот З - Објекти за сместување и сервисни дејности
со храна 3.15%, додека најмала е стапката во секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и
климатизација и изнесува 0.10%.


Деловните субјекти со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места која
изнесува 2.20%.


Пелагонискиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 1.97%.


Најголем број слободни работни места, односно 2 594, има во петтата група занимања - Работници во услужни
дејности и продажба.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика